Co oferują badania magnetyczne i gdzie możemy ich używać? Jakie istnieją rodzaje tego typu badań?

Niektóre badania inżynieryjne, jak choćby pomiary grubości są przydatne w wielu branżach, ciężko coś bez nich zrobić. Przykłady tego typu zastosowań możemy mnożyć, z pewnością natomiast badania magnetyczne oferują wiele możliwości.

Jedną z metod jest radiograficzne zastosowanie aparatów rentgenowskich oraz źródeł emitujących różne promienie. Metoda taka zapewnia wykrywanie wewnętrznych jak i powierzchniowych nieciągłości różnych przedmiotów. To polega na naświetlaniu rzeczy promieniowaniem jonizującym. To takie promieniowanie Rentgena lub (zobacz: prawo jazdy kategorii A1) promieniowanie, które jesteśmy w stanie otrzymać ze sztucznych źródeł izotopowych. Są to mt badania magnetyczne. Metodę tą stosuje się w sprawdzaniu złączy spawanych i zgrzewanych. Radiografia ma zastosowanie w badaniach wszelkich metali i ich stopów. Kolejny sposobem jest metoda wykorzystująca ultradźwięki. Polega ona na wprowadzaniu fal ultradźwiękowych do obiektu. Są następnie odbijane przez nieciągłości.

Umożliwia to zobaczyć rysy, niespawy czy inne niedoskonałości. Możemy je także stosować, aby ocenić zmiany mikrostruktury materiału, które powstają w czasie długiej eksploatacji, a także do zmierzenia grubości obiektów. Znajduje zastosowanie w różnych badaniach przeprowadzanych w czasie odbioru, procesie produkcji i końcowej kontroli. Pozwala na wykrywanie wad w materiałach nieporowatych. Badania magnetyczne mt pozwalają na wykrywanie w rzeczach zrobionych z materiałów ferromagnetycznych nieciągłości powierzchniowych.

wykres pomiarowy

Autor: silentworks.pl
Źródło: silentworks.pl

Polegają one na magnesowaniu obiektów, oraz wykrywaniu przy pomocy proszku magnetycznego pola magnetycznego rozproszenia. Znajduje się one w miejscach pojawiania się powierzchniowych nieciągłości materiałowych. Kolejna z metod – penetracyjna, polega na odkrywaniu nieciągłości wnikania cieczy, dajmy na to penetrantów barwnych albo fluorescencyjnych. Wykrywanie takich nieciągłości zachodzi przez zastosowanie wywoływaczy. Używana jest do kontroli elementów o różnych kształtach oraz wielkościach, wykonanych z materiałów ferromagnetycznych, które nie mogą być badane metodą magnetyczną (Energodiagnostyka). Inne badanie to sposób wizualny.

Najbardziej istotnym celem takiego badania jest ocenienie stanu nawierzchni, jak zmiany korozyjne czy erozyjne. Zaleca się również kontrolę obiektu po jego naprawie. Prócz badania bezpośredniego wyróżniamy też badania pośrednie. Są to badania optyczne pozwalające badać powierzchnię przy pomocy endoskopów albo peryskopów. Metodą prądów wirowych jest możliwe wykrywanie nieciągłości „zaciągniętych”, przerw w strukturach znajdujących się pod warstwą pokrycia malarskiego albo galwanicznego jak i nieciągłości znajdujących się w poszczególnych warstwach obiektów wielowarstwowych.