Jak rozliczyć zeznanie podatkowe w sieci?

Koniec lutego to moment, kiedy podatnicy otrzymują dokumenty nieodzowne do sporządzenia PIT-u. Jednym z coraz chętniej wybieranych sposobów na składanie zeznania podatkowego jest rozliczenie przez internet. Nie musimy mieć podpisu elektronicznego, zatem z takiej możliwości może skorzystać każdy z nas. W jaki sposób powinniśmy to uczynić?

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Oczywiście powinniśmy wiedzieć, że mamy 2 drogi do wyboru. Pierwszą z nich jest interaktywny formularz, który pobierzemy na witrynie Urzędu Skarbowego, drugą z kolei jest odpowiedni program, który trzeba pobrać i zainstalować na swoim komputerze. Aplikacja zadziała pod każdym systemem i pozwala na natychmiastowe wysłanie dokumentów, z tej przyczyny nie będziemy musieli iść do Urzędu Skarbowego. Zanim zaczniemy uzupełniać formularz pit online 2014 (dalsze informacje pod linkiem), będą nam jeszcze potrzebne dokumenty – w tym dowód osobisty oraz druk PIT. Musimy się też upewnić czy mamy program Adobe Acrobat Reader i – jeśli decydujemy się na e-deklarację dostępną na stronie – wtyczkę Flash Player. Jeśli nie, zainstalowanie tychże dodatków nie powinno przysporzyć żadnych trudności, bowiem jest proste i szybkie.

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

O czym należy pamiętać wypełniając PIT przez internet? Tak samo jak w przypadku uzupełniania papierowych dokumentów, musimy wpisać odpowiednią datę.

Koniecznie zweryfikuj ofertę (www.sitodruk-maszyny.com/synchroprint_s_type.html) odnoszące się do archiwum analogicznych tekstów. Są one umieszczone na innym tego rodzaju portalu – zobacz je.

Pamiętajmy, że rozliczamy poprzedni rok, a więc nie wpisujmy obecnego. Po drugie, trzeba precyzyjnie wprowadzić wszystkie kwoty, aby program mógł obliczyć przysługujący podatek. Nie musimy martwić się o pomyłki, które moglibyśmy zrobić samodzielnie – przeprowadzanie obliczeń pozostawiamy komputerowi. Oprócz tego 1 % podatku możemy przekazać wybranej fundacji. Jeżeli mamy konkretną instytucję, po prostu podajemy jej numer KRS. Co poza tym? Niewątpliwie nie musimy pamiętać o elektronicznym podpisaniu się. Zwykle bez podpisu dokument jest nieważny – tu nie musimy się bać, iż coś wykonamy niepoprawnie, albowiem zawsze dostajemy potwierdzenie właściwego wykonania operacji i wiele formularzy można wysłać i bez podpisu.
Na koniec wystarczy tylko przesłać formularz, oczywiście drogą elektroniczną (2014 – rozliczenie pit online). Potwierdzenie w formie nr referencyjnego zaświadcza o złożeniu PIT-u, natomiast urzędowe poświadczenie odbioru uzyskujemy dopiero po jego weryfikacji. Warto jest je wydrukować, ponieważ może być przydatne w przyszłości.