Jakim sposobem przetrwać, kiedy za oknem panują upały, czyli kilka słów o domowej klimatyzacji.

Podczas upałów trudno jest wytrzymać nawet w cieniu. Jeżeli temperatura na zewnątrz długo utrzymuje się powyżej trzydziestu stopni, to nawet przebywanie w domu może być ciężkie do wytrzymania. Zimne napoje, lody i wentylator bywają wtedy zbawienne. Możemy jednak zmienić nasz dom w chłodne i bardzo komfortowe miejsce. Wystarczy do tego tylko właściwy klimatyzator domowy. Jak to działa i jaki sprzęt wybrać?

KLIMA-TOP
Klimatyzator działa na podobnej zasadzie co lodówka. W parowniku tj. odpowiedniku zamrażalnika odbywa się ochłodzenie otaczającego powietrza, a pobrane przez czynnik chłodzący ciepło wędruje do skraplacza, z którego oddawane jest na zewnątrz. Całość uzupełnia sprężarka i wentylatory, jakie powiększają przepływ powietrza wokoło skraplacza i parownika.

Pragniesz poznać inne podobne pomocne sugestie? Jeśli tak, to zobacz tutaj garnki ze stali nierdzewnej, a niewątpliwie nie odczujesz zawodu.

Efektem działania klimatyzatora jest także osuszanie powietrza. Inną funkcją klimatyzacji jest też oczyszczanie powietrza, gdyż w każdym urządzeniu takiego typu zamontowany jest filtr powietrza. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów można oczyszczać powietrze nie tylko z wszelkich pyłów, ale również zarodków grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów, a nawet z zapachów. Jest to istotne dla ludzi cierpiących na alergie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takich urządzeń. Można wyróżnić klimatyzatory przenośne i stacjonarne, a ponadto monoblokowe i typu split. Klimatyzator monoblokowy to ten, w którym w jednej obudowie umieszczono całe urządzenie. Dostępne są one zarówno w wersji przenośnej, jak i stacjonarnej. Te urządzenia są jednak stosunkowo głośne. Innym rozwiązaniem jest klimatyzator typu split, w którym sprężarka umieszczona jest na zewnątrz budynku, dzięki czemu takie urządzenia są bardziej ciche i wygodniejsze w użytkowaniu. Zwykle są również bardziej wydajne pod względem mocy chłodniczej. Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość umieszczenia ich w miejsce, które chcemy schłodzić. Należy jednak pamiętać o tym, iż konieczne jest właściwe odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. Najbardziej popularne są klimatyzatory stacjonarne typu split. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia musimy pamiętać o dostosowaniu mocy chłodniczej do kubatury wnętrza, jakie będzie chłodzić. W przypadku klimatyzacji domowej raczej nie wykonuje się skomplikowanych obliczeń ale przyjmuje się, że moc chłodnicza powinna być równa 0,1 kW na każdy m kwadratowy wnętrza.

Inne artykuły: .

klimatyzacja

Autor: Klimatop
Źródło: www.klimatop.pl
Klimatyzatory są coraz bardziej popularne i dostępne nie tylko dla bogatych ludzi. Oprócz ochładzania pełnią również inne funkcje, jak na przykład oczyszczanie i osuszanie powietrza, a nawet ogrzewanie w chłodne dni. Zanim nadejdą upalne dni warto jest zaopatrzyć się w klimatyzator, aby mieć odrobinę ochłody kiedy na zewnątrz będzie gorąco.