Kiedy zamierzasz wykonywać przykładowo działalność gospodarczą na gruntach leśnych, wtedy na początek powinieneś zapoznać się z klasyfikacją gruntów

Kiedy zacząłeś się przykładowo zajmować poszczególnymi rodzajami gruntów, wtedy niewątpliwie już dobrze wiesz, jak nader ważne jest przypisanie danego gruntu do właściwej klasy. Jeśli chcesz dla przykładu postawić swój dom, wówczas możesz to zrobić jedynie na gruncie przekazanym do zabudowy – jeśli takim nie dysponujesz, wówczas niestety będziesz musiał zwyczajnie rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na wybudowanie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki dokładnie jest charakter konkretnego gruntu? To zadanie należy przede wszystkim do starosty, który określa klasy gruntów dla właściwie wszystkich gruntów znajdujących się na obszarze danego powiatu. Oczywiście raz ustaloną klasyfikację można zmienić, jednakże nie jest to bynajmniej takie proste. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów określa dokładnie, jaką klasę powinien dostać dany grunt, a na dodatek odstępstwa od tego są wielce utrudnione.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy zmiana jest w ogóle możliwa, najczęściej poprzedza ją długie postępowanie. Zmiana klasy gruntu jest dopuszczalna wyłącznie na wniosek jego właściciela, a w dodatku wymaga wypełnienia mnóstwa dokumentów oraz przeprowadzenia licznych badań. Nawet jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, wówczas i tak nie możesz mieć pewności, że klasa gruntu zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to wyłącznie kwestia decyzji właściwego starosty, który praktycznie zawsze może odmówić Ci zmienienia klasy działki. Przeczytaj więcej o gruntach:
Warto wiedzieć, że klasyfikacja gruntów przeprowadzana jest na obszarze całego państwa właściwie jednolicie.

Jeśli ciekawi Cię to zagadnienie, to obejrzyj więcej tutaj (http://blyss.pl/produkty/przyczepy), a zapewne uzyskasz mnóstwo fascynujących danych na ten wątek.

Jeżeli zatem starosta odmówi Ci modyfikacji klasy gruntu nawet pomimo tego, że spełniłeś niemalże wszelkie wymagania, wtedy możesz powoływać się konkretnie na te regulacje. Sposób dokonywania klasyfikacji jest konkretnie opisany między innymi w rozporządzeniu Rady Ministrów. Na dodatek na obszarze całego państwa obowiązuje jednakowa gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Prowadzona jest na podstawie ogólnopolskiej tabeli klas gruntów, która także jest przygotowywana przez Radę Ministrów. Autor:

Kiedy zatem starosta w bezpodstawny sposób odmówi Ci modyfikacji klasy działki pomimo tego, że spełniasz praktycznie wszelkie wymagania, wówczas na pewno jeszcze nic straconego. Zawsze możesz dla przykładu odwołać się do osoby wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej kwestii zostanie odpowiednio sprawdzona.