Najczęściej wykorzystywane sposoby cięcia blach stalowych

W związku ze stale rosnącymi wymaganiami klientów, które mają związek z jakością proponowanych wyrobów, daje się zaobserwować ogromny rozwój techniki oraz technologii. Dotyczy to wszelkich gałęzi przemysłu, począwszy od budownictwa, skończywszy na obróbce metalu.

Obróbka metalu

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Obróbka metalu w postaci cięcia lub wycinania jest bardzo zaawansowana technologicznie. Większość dzisiejszych maszyn produkowana jest jako CNC. W związku z tym jeśli poszukujemy partnera – producent stali kwasoodpornej, który ma zrealizować nasze wymagania, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych firm, oferujących swym klientom nowoczesne technologie w zakresie obróbki blach.

Najczęściej stosowaną metodą precyzyjnego cięcia blach i profili jest cięcie laserem. Pozwala na właściwe cięcie blach które mają zastosowanie w trakcie budowania np. hal magazynowych i innych gałęziach przemysłu. Cięcie laserem () umożliwia wytwarzanie elementów, które bez uzupełniającej obróbki nadają się do dalszej przeróbki.

Współcześnie technologia cięcia laserowego nie ma sobie równej pod względem dokładności oraz efektywności. Biorąc pod uwagę współczynnik ceny oraz jakości usługi, ciecie laserowe pozostaje konkurencyjne w stosunku do innych metod cięcia blach, takich jak np. cięcie wodą. Chociaż jest to metoda stosunkowo nowa, spotkała się z sporym zainteresowaniem z racji swej precyzji oraz wysokich prędkości cięcia.
Nie zmienia to jednak faktu, że cięcie strumieniem wody cięcie strumieniem wodnym () to nadal metoda cięcia stali. Mimo, że woda to ciecz, która nie kojarzy się z twardością i zdolnością cięcia – użyta pod wysokim ciśnieniem może przebić każdy materiał.

Cięcie wodą jest technologią „zimną”, czyli nie występuje tutaj strefa wpływu ciepła, jak podczas cięcia laserem. Z tego powodu ma wykorzystanie tam, gdzie zbyteczne jest znaczne nagrzewanie materiału, np. ze względu na możliwość rozhartowania.

Jest to jednocześnie technologia cicha i bezpyłowa – bezpieczna dla środowiska naturalnego. Wybór technologii cięcia jak możemy zauważyć jest uzależniony od różnych czynników.