Naklejki – czy zdajesz sobie sprawę jak ważną rolę pełnią w wielu aspektach naszego życia?

Odklejasz folię zabezpieczającą, przyklejasz i jest mega efekt. O czym mówimy? O naklejkach. Czy myślałeś kiedyś o tym z jaką częstotliwością spotykasz się z tą małą rzeczą, jaką jest właśnie naklejka? Ile razy w ciągu dnia się z nią stykasz i jak niezaprzeczalnie znaczącą funkcję pełni w naszym życiu? Zacznijmy od etykietek – na słoiku z powidłami, na szamponie, na opakowaniu wędliny.

Loftowy pokój nastolatka

Autor: Kids Town
Źródło: Kids Town

Automaty do naklejania etykiet na pewno bardzo ułatwiają produkcje wielu wyrobów. A cena? Metka przyklejona do produktu w sklepie to także naklejka! Naklejki w wielu przypadkach pełnią też funkcję dekoracyjną. Począwszy od dużych naklejek na ścianę – z wyciętymi pięknymi motywami, na malutkich, stosowanych przez naszych milusińskich do przystrajania przyborów szkolnych skończywszy. A co z naklejkami stosowanymi do oznaczania aut?

Kiedyś wszędzie widziało się popularne „pe-el-ki” i zielone listki, dzisiaj to w głównej mierze naklejki z numerem rejestracyjnym, ale również z informacjami o polisie ubezpieczeniowej lub ostrzegające innych kierowców, iż w pojeździe znajduje się niemowlę. Na samochodach często przykleja się również naklejki reklamowe – z logo lub nazwą marki. Nie powinniśmy zapominać o popularnych wlepkach – więcej

Chociaż negowane przez stróżów prawa – nierzadko niosą istotne społeczne przesłanie lub są po prostu nieodłącznym elementem miejskiej sztuki ulicy. Aby spełnić te wszystkie wymagania, naklejki produkuje się wieloma sposobami. Najczęściej stosowana z nich to druk cyfrowy.serwis księgowa sierpc księgowa sierpcPozwala na uzyskanie relatywnie niewielkich cen przy niedużych nakładach.

naklejka

Autor: John Fischer
Źródło: http://www.flickr.com

Z takich metod korzystają najchętniej agencje reklamowe. Najmniejsze koszty daje co oczywiste druk offsetowy i fleksograficzny. Jednak dzieje się tak wyłącznie przy odpowiednio licznych nakładach – przez wzgląd na wysokie koszty przygotowania produkcji. Ostatnią z najczęściej stosowanych metod wytwarzania jest sitodruk. Tak samo jak w przypadku offsetu, charakteryzuje się dosyć wysokimi kosztami przygotowania, jednak umożliwia zastosowanie niedostępnych w pozostałych technologiach efektów, takich jak brokat. Naklejki znajdują się wszędzie w naszym świecie i możemy znaleźć dla nich wiele zastosowań.