O czym trzeba pomyśleć przed rozpoczęciem budowy domu?

Nim wybudujemy swój własny upragniony domek, będziemy zmuszeni wykonać kilka działań. Pierwszym etapem jest postaranie się o pozwolenie na budowę. Następnie możemy zacząć myśleć o rozpoczęciu budowy. Czasem warto jeszcze przed złożeniem w wniosku o zezwolenie na budowę zrealizować tak zwane badania geotechniczne. Nie są one koniecznie do pozyskania decyzji administracyjnej, ale dobrze je wykonać bowiem unikniemy w tenże sposób kłopotliwych niespodzianek gdy będziemy już na półmetku budowy.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie jest to istotne gdy widzimy iż nasza parcela jest wilgotna, po nawet niewielkim deszczu długi czas utrzymuje się wilgoć. Niezbędne będą wówczas badania geotechniczne. Polegają one na wykonaniu kilku, przynajmniej 3 odwiertów o głębokości od 3 do 6 metrów. Ilość odwiertów uzależniona jest od tego, jaki typ domu pragniemy zbudować (budynek z piwnicą lub bez niej).

Często efekt tychże ekspertyz sugeruje nieopłacalność budowania budynku podpiwniczonego. Dokumenty (niszczenie dokumentów łódź) jakie uzyskamy po przeprowadzeniu badania to: opis zrealizowanych badań, rysunki technologiczne (na przykład przekrój gleby) jak też wnioski i zalecenia co do budowy fundamentów w taki sposób, żeby zagwarantować ochronę przed ich podmakaniem, a zatem i całego domku.

Niestety, badania geotechniczne – klik! – nie są tanie, ich koszt według informacji z popularnego portalu budowlanego waha się od 1000 do 1500 zł. Na koszta wpływa rozmiar parceli jak również typ domu jaki zamyślamy stawiać. Jednak warto takie koszta ponieść, gdyż są one nieporównywalnie mniejsze aniżeli późniejsza korekta źle wybranej techniki budowania budynku.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności można spokojnie zacząć inwestowanie. Niewiele nas wtenczas już może zdziwić a na pewno ustrzeżemy się przed ogromnymi ponadplanowymi kosztami. Kolejną istotną rzeczą jaką musimy przemyśleć jest nagrzewanie jakie będziemy stosować bowiem ono również niewłaściwie dobrane potrafi generować spore koszta.

Dość rozsądną inwestycją będzie wykorzystanie instalacji gazowej. Kolejną alternatywą jest pobudowanie kominka w pokoju dziennym z nadmuchami rozprowadzającymi ciepło po całym budynku. Niepotrzebne są wówczas grzejniki.