Ochrona drewna jest wyjątkowo uciążliwa, ponieważ zagraża mu wiele niełatwych do usunięcia robaków.

Drewno jest niezwykle popularnym materiałem, jednak zagrażają mu robaki, które mogą je zrujnować. Takie stworzenia przeważnie robią w deskach korytarze, co powoduje, że jest ono mniej trwałe i po prostu nieestetyczne. Jedynym wyjściem w takim wypadku jest zastosowanie specjalnych chemikaliów.

szkodniki jak np. spuszczela

Autor: Ratmar
Źródło: http://ratmar.com/
Popularnymi owadami, które rujnują deski są np.: spuszczel pospolity oraz wyschlik grzebykorożny. Wydrążają one tunele w deskach i powodują naprawdę ogromne szkody, przykładowo w antykach. Dlatego należy je bezwzględnie likwidować. Jeśli chodzi o zwalczanie spuszczela to jest to bardzo skomplikowane zadanie. Owad (usuwanie pszczół http://usuwanieowadow.pl/usuwanie-pszczol/) ten może przyczynić się do zniszczenia budynku. Jeżeli drewno znajduje się jeszcze w tartaku, to da się zlikwidować go mechanicznie, jednakże w ukończonym budynku nie da się tego zrobić. Należy zatem odpowiednio zabezpieczyć drewno, nim się je użyje. Na pewno unikniemy dzięki temu wielu kłopotów.

Jeżeli jednakże pozwolimy na to, aby robaki wydrążyły kanaliki w drewnie, to powinniśmy jak najszybciej je uszczelnić, wlewając w nie właściwe preparaty. Bardzo istotne jest także to, żeby nie dopuścić do zalęgnięcia się larw w drewnie. W innym wypadku szybko może dojść do zniszczenia. To wszystko sprawia, iż zwalczanie spuszczela i innych robaków staje się wyjątkowo skomplikowane. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest właściwa ochrona drewna przed użyciem – spowoduje to, że być może owady w ogóle się nie zjawią – .
Trzeba także mieć w pamięci, by odpowiednio uszczelnić drewno i co roku patrzeć, czy nie pojawiają się nowe kanaliki –