Odlewnictwo metodą wyrobu asortymentu z metalu

Odlewnictwo jest sposobem na wytwarzanie produktów metalowych, jakie można w dalszej kolejności poddać obróbce. Co trzeba wiedzieć na wskazane zagadnienie, jeśli interesuje nas ta kwestia? Przede wszystkim odlewy można robić z rozmaitego typu metali, w tym z miedzi, żeliwa lub ze stopów aluminium. W jaki sposób zapewniamy im odpowiedni kształt?

Odlewnictwo

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com
Nadrzędna jest tutaj forma, której nadajemy właściwe rozmiary, zarysy i strukturę. Dzięki stosownemu zaprojektowaniu formy odlewniczej otrzymamy niezbędne elementy, również bardziej skomplikowane, na przykład silniki oraz tłoki. Nowoczesna technologia odlewania umożliwia wytwarzanie wyrobów ze szczególną precyzyjnością.

Jak przebiega cały proces odlewnictwa metali? Na początku należy przygotować model przedmiotu i wspomnianą przed chwilą formę odlewniczą. Powinniśmy przy tym pamiętać, że wzorce i forma muszą być trochę większe od oryginalnego obiektu, ponieważ gorący metal zwiększa swoją objętość.

Sprawdź ten artykuł, to także stanowi świetny artykuł (http://glazurex.com.pl/porta/) opisywanego problemu. Nie zwlekaj i kliknij a z pewnością nie pożałujesz.

Dopiero razem z zastyganiem jego rozmiary zaczynają się zmniejszać. Później robi się rdzenie, obrazujące wewnętrzną budowę konkretnego przedmiotu oraz montuje się całość w formie odlewniczej – etapem jest zalanie jej ciekłym metalem, ostatnim natomiast wyciągnięcie odlewu, wyczyszczenie go i poddanie obróbce wykańczającej, by zapewnić ostateczne kształty. Należy również nadmienić o metodach odlewania. Pierwszą z nich, a jednocześnie najbardziej popularną, jest odlewanie w formach piaskowych, jednak nie jest to dość staranny sposób. Jest także wolny i za mało wydajny, aby stosować go do seryjnej produkcji.

Co więcej można wyróżnić odlewanie w formach wirujących, kokilach, pod ciśnieniem, a także odlewanie skorupowe i metodą traconego wosku, co zaliczane jest do najnowszych technik dających gwarancję wysokiej precyzji.

Rozprawiając o obrabianiu metali można także mieć na uwadze wyżarzanie – kliknij tutaj. Polega na ogrzewaniu metali do właściwej temp., wygrzaniu w niej, a później chłodzenie do temp.

Stworzyliśmy dla Ciebie nowe atrakcyjne notki na interesujący Cię temat. Przejdź do następnego wpisu oraz czytaj wpis saeco serwis warszawa.

panującej w otoczeniu. Jest kilka rodzajów wyżarzania, z którymi warto jest się zapoznać, jeśli zamierzamy bliżej zająć się tym zagadnieniem, np. wyżarzanie ujednorodniające, normalizujące oraz odprężające, które dobieramy w zależności od tego, jakie rezultaty chcielibyśmy osiągnąć.