Tworzywa do postawienia nagrobków. Kompendium wiedzy

Niektóre zakłady kamieniarskie stosują kamieniarstwo jako sztukę i pokazują to w swoich aranżacjach. Troszczą się o to, żeby realizowane przez nich realizacje odznaczały się niespotykanym wzornictwem oraz ładnym szlifem. Nasze cmentarze z każdym rokiem zmieniają się i zaskakują coraz ciekawszym zestawieniem form i kolorów płyt nagrobnych. Który kamień wybrać i w jakim czasie stawiać płytę?

cmentarz

Autor: stephen jones
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele firm spod szyldu kamieniarstwo Warszawa przygotowuje nie tylko estetyczne płyty na zamówienie, lecz także wcześniej służy poradą oraz oferuje bogaty obszar usług związanych z szeroko rozumianym kamieniarstwem – uzupełnianie liternictwa czy remonty płyt nagrobnych (zobacz). Czasami wystarczy zrobić kilka działań, by nadać płytom jakiś charakter. Możemy to osiągnąć poprzez ładne elementy, takie jak wazony z kamienia, lampiony nagrobne czy portrety nagrobne. Kamieniarstwo Warszawa ma całkiem spore – konkurencja wśród firm w tym mieście jest bardzo duża, dlatego najlepsze firmy wytwarzają płyty w sporej gamie naturalnych tworzyw, ale zwykle wykonują płyty z granitu oraz z marmuru i piaskowca, szczególnie nagrobki dziecięce – odkryj więcej. Marmur, z uwagi na właściwości i klimat naszego kraju, używany jest dość rzadko jako materiał budulcowy płyt nagrobnych, bo bardzo szybko ulega erozji. Granit z kolei jest dość popularny. Dobra wytrzymałość i najwyższa jakość, z której już od wielu lat słynie granit i jego zalety wizualne i wysoka estetyka, zjednują mu wielu fanów, a także powodują, że materiał ten znajduje mnóstwo funkcji. Najczęściej używany jest szczególnie granit – materiał bardzo trwały, niezależnie od pochodzenia. Poza marmurem i granitem pojawia się dodatkowo piaskowiec. Ten kamień również jest doskonałym materiałem na rodzinne krypty lub (program transportowo spedycyjny) nagrobki dziecięce, ale potrzebuje sporo pielęgnacji.

Pośród pracowników firm kamieniarskich jest wiele odmiennych opinii jeżeli chodzi o moment postawienia pomnika. Powodem jest pracująca ziemia, jaka wymaga czasu na właściwe ubicie i stwardnienie. Uważa się, iż najkrótszy czas od pochówku do wzniesienia nagrobka to od pół roku do roku. Gdy nagrobek nakładany jest na piwnicy, nie ma potrzeby odkładania jego montażu.