W jaki sposób przebiega proces cynkowania? Jakie zjawiska wtedy zachodzą? Z jakich etapów się składa?

Proces cynkowania to wiele etapów wstępnych, które poprzedzają bezpośrednie zanurzenie elementu ze stali w ciekłym cynku. Przez to może stworzyć się mechanicznie trwała i nieprzepuszczalna warstwa, która ochroni materiał przed rdzą.

Początkowy etap procesu to dokładne pozbycie się zanieczyszczeń i nierówności, jakie znajdują się na powierzchni naszego przedmiotu. Zanieczyszczenia, przykładowo piasek, rdza kontener na gruz białystok żużel, usuwane są za pomocą obróbki strumieniowo-ściernej. Mechanizm tego procesu polega na zlikwidowaniu różnego typu niepożądanych drobin z powierzchni stali. Służą do tego ścierające materiały metalowe przy użyciu obiegu zamkniętego. W czasie takiej czynności strumień sprężonego powietrza posiadający drobinki ścierne, kieruje się na powłokę poddaną oczyszczaniu. W zależności od rodzaju użytego materiały ściernego, a także prędkości, z którą uderza on w przedmiot, jest możliwe by otrzymać przeróżne efekty wygładzenia, rozgrzewania i deformacji.

stal w ogniu

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

W drugim procesie ocynkownia ogniowa zachodzi odtłuszczanie – Podobne strony. Elementy stali zanim zostaną zanurzone w kąpieli cynkowej powinny być wolne od tłuszczu, jak również innych elementów, do których należą substancje woskowate oraz oleje, które powodują reakcję żelaza z cynkiem. Ten etap powoduje uzyskanie chemicznie czystej powierzchni, na niej będzie stop stali z cynkiem. Następny etap cynkowania obejmuje trawienie powierzchni. Przez to można skutecznie usunąć substancje niemetaliczne, miedzy innymi rdza czy zgorzelina, które powstają podczas walcowania i wyżarzania elementów konstrukcyjnych. Najlepszym ze sposobów trawienia jest kąpiel w kwasie solnym. Wytrawiona w taki sposób stal przechodzi do ostatniej fazy, którą jest topnikowanie.

Etap ten polega na zanurzeniu elementów stalowych w roztworze wodnym chlorku cynku i amonu, dzięki czemu zapewniony jest odpowiedni przebieg reakcji chemicznych, które obserwowane są podczas cynkowania. W metodzie suchej chlorek amonu to 15% roztworu, zaś w mokrej odmianie sole występują w proporcji 1:3. Zadaniem topników jest w związku z tym oczyszczenie przedmiotów ze stali ze śladowych ilości tlenków, dzięki czemu skutecznie można zmniejszyć ryzyko utlenienia stali przed jej umieszczeniem w płynnej substancji cynkowej.