Z jakiego powodu należy oddawać odpady nadające się do przetworzenia do miejsc, które je skupują.

Problemem ludzi jest to, że produkują oni ogromne ilości odpadów. I im dane społeczeństwo będzie miało wyższy poziom, tym będzie ich więcej, bardzo dobrze to widać na krajach zachodnich. Bardzo duże ilości jednokrotne używanych opakowań, kartonów i butelek przyczyniają się do coraz większego zaśmiecania naszej planety, lecz również sprawiają, że jest konieczność ciągłego ich produkowania.

A to z kolei będzie się wiązać z koniecznością wycinki wielkich obszarów lasów na papier lub powiększania wydobycia ropy żeby otrzymać z niej różne odmiany plastików. O ile ilości opakowań trudno będzie zmniejszyć, bo współczesne społeczeństwa są zwyczajnie bardzo wygodne, o tyle można bardzo pomóc środowisku odpowiednio segregując śmieci i ponownie je wykorzystując. Bo jak się okazuje wiele surowców bez problemów można wykorzystać ponownie, niektóre nawet wielokrotnie razy. Jeżeli takie możliwe do ponownego wykorzystania odpady nie lądowałyby w śmietnikach, ale do różnego rodzaju skupów, to nie skorzystałaby na tym przyroda, ale także osoby które by to robiły mogłyby na tym trochę zarobić.

skup

Kilka dekad temu dla młodych ludzi skup surowców wtórnych łódź wtórnych to było miejsce, w jakim można było całkiem dobrze zarobić. W tamtym okresie wszelakie napoje sprzedawano w szklanych butelkach, jakie oddawało się właśnie w skupach i otrzymywało się za to jakieś niewielkie pieniądze. Obecnie butelek prawie się nie skupuje, bo zdecydowana większość napojów jest oferowana w butelkach z plastiku, a szklane są przeważnie jednorazowe i nie można ich oddawać.

W dalszym ciągu można jednak oddawać różnego rodzaju metale oraz papier i kartony. Oczywiście jeżeli ktoś ma jeden garnek do wyrzucenia, to nie będzie mu się opłacało jechać specjalnie, żeby go oddać na złom. Jeśli jednak będzie to przykładowo popsuty piecyk gazowy, to bez problemów można udać się z nim na jakiś skup miedzi i tam otrzyma się za niego kilkadziesiąt złotych. Podobnie jest z makulaturą, jeśli ktoś ma miejsce i będzie mógł ją gdzieś gromadzić, to przez parę miesięcy może jej nazbierać nawet kilkadziesiąt kilogramów.