Życie bez regulacji? Jak sobie trudno to wyobrazić. Może i byłoby czasami miło, ale na dłuższą metę nie dałoby się tak funkcjonować

Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek instytucje, sklep, przedsiębiorstwo czy firmę bez konkretnych regulacji, które przeciwdziałają nadużyciom i innym rodzajom niecnych praktyk. Ogólnie to tworzy się różnorodne dokumenty wewnętrzne, które maja zapobiegać złym praktykom wewnątrz organizacji, jak i regulacje zewnętrzne, dzięki którym jesteśmy w stanie uregulować nasze relacje ze światem zewnętrznym, a ten świat to w po prostu klienci, petenci i partnerzy biznesowi. Jak wyglądałby świat bez takich regulacji?

sklep

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

Jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić na przykładzie zwykłego sklepu. Jak gdyby nie było regulaminu sklepu to nie dałoby się regulować żadnej kwestii związanej ze sprzedażą, z reklamacjami, ze zwrotami. Zapanowałby chaos, którego nie da się opanować. Nie byłoby instrukcji, jak zachować się w konkretnym momencie, konkretnej sytuacji. Sklep to jest i tak nieduży problem, ciężka sprawa byłaby, jakby nie było takich regulacji wywnętrz firm czy różnych instytucji.

W sumie trzeba by było rozpoczynać, jakby każdy dzień od nowa, bo tak właśnie wyglądałoby nasze przybycie do pracy. Wiedzę prawdopodobnie przekazywalibyśmy sobie ustnie, ponieważ nie byłoby przecież zapisanych stron z regulacjami i innymi postanowieniami. A ile by było błędów, pomyłek w takiej sytuacji. Jest to ciężkie do wyobrażenia, ale można to określić po prostu jednym stwierdzeniem: chaos. Spójrzmy na ogromny organizm jakim jest państwo. Jak by to było, jakby nie było konstytucji, ustawy i innych aktów prawnych (sprawdź regulamin sklepu internetowego). Państwo niechybnie pogrążyłoby się w ruinie.

Zaciekawiły Cię notki opisane w tym wątku? Jeżeli tak, to czytaj także pieczątki lubin zbliżone informacje, tyczące się tego działu. Zapraszamy do nowej strony.

A jak zrozumieć postulaty niektórych osób, że przepisy można lekceważyć?

sklep

Autor: grassrootsgroundswell
Źródło: http://www.flickr.com

No można to potraktować jako dziecinadę. Oczywiście, w tej materii jest inny kłopot: za dużo głupich przepisów, czasami abstrakcyjnych, jak przykładowo w Unii Europejskiej. Biurokracja i nadmierne przepisy w każdej sferze życia potrafią wyrządzić tyle złego, ile brak przepisów, o tym na pewno powinniśmy pamiętać. jednocześnie, dobrze zastosowane przepisy to wiele pożytecznego, gdyż dzięki nim prościej się żyje, wiadomo, co nam przysługuje, a co nie.

Więcej informacji:

Tak działają mądre regulacje. Jeśli jesteśmy zakładaniami bezsensownych przepisów i biurokracji, to możemy stwierdzić, iż one są niepotrzebne, więc trzeba je obchodzić. To podejście oczywiście do niczego nie prowadzi. Można walczyć ze złymi przepisami, lecz jeśli będziemy je łamać to dotkną nas inne przepisy.