Co to jest fotowoltaika i jakie może być jej zastosowanie

Pojęcie fotowoltaiki brzmi dla większości z nas dość zagadkowo. Kojarzy nam się z pojęciami powiązanymi z ochroną środowiska czy panelami słonecznymi i to rzeczywiście z nimi dość powszechnie jest mylona.

Niezbyt słusznie, gdyż stosowana jest do innych celów, a spektrum jej zastosowań jest dość duże.

W jaki sposób to funkcjonuje
Fotowoltaika stanowi system wytwarzania prądu, który jest wykorzystywany w domach albo w miastach. W Polsce wiele miast wykorzystuje technologię, którą jest fotowoltaika Szczecin (sprawdź ofertę na stronie zielona-firma.biz) jest jednym z wielu przykładów. Wytłumaczenie w jaki sposób działa fotoogniwo nie jest najprostsze. W pierwszej kolejności, należy wiedzieć, iż tego typu fotoogniwo składa się z dwóch typów półprzewodników, które ułożone są w odpowiedni sposób na specyficznych płytkach. Te płytki ułożone są blisko siebie i posiadają przeciwne ładunki. Gdy promienie słońca na nie padają, ładunki przeskakują między płytkami i w taki sposób dochodzi do wytworzenia energii elektrycznej.
Gdzie stosowana jest fotowoltaika
tłumacz

Autor: Marcel Oosterwijk
Źródło: http://www.flickr.com
Izolacja podłogi
tablica ledowa

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu technologia ma zastosowanie przy produkcji prądu w miejscach, gdzie poprowadzenie sieci jest raczej niemożliwe lub po prostu nieopłacalne. W niektórych sytuacjach największe uzasadnienie ma właśnie fotowoltaika (audyt fotowoltaika) Szczecin oraz inne miasta w Polsce wykorzystują tę technologię przy sygnalizacji świetlnej czy też w systemach awaryjnego zasilania. Często tego typu panele można spotkać również na parkometrach, tablicach ogłoszeniowych oraz w aparatach telefonicznych na autostradach.

Na zastosowanie takiej technologii może zdecydować się także każdy z nas, by produkować prąd na domowe potrzeby. Ten system działa wówczas jako niezależna elektrownia przydomowa.