Czarną herbatę spożywamy nierzadko, czy znamy jednak jej typy i właściwości?

Pospolity napój, jakim jest czarna herbata jest w spiżarni prawie każdego domu. Notorycznie będąc gościem u przyjaciół także jesteśmy nią częstowani. Czy wiemy mimo to jak wpływa na nasz organizm? I co możemy zrobić, gdy nie potrafimy przekonać się do jej posmaku?

herbata z cytryną

Autor: Irving Tea
Źródło: Irving Tea
Kolor tego napoju to przeważnie złotawa bądź mocna czerwień. Na obecną chwilę posiadamy jednakże jej dużo odmian, bowiem czarna herbata z dodatkami sprzedaje się wspaniale. Jest to idealne wyjście dla ludzi, które z jakiegoś powodu nie są przekonani do jej smaku. Mogą oni nabyć napój o smaku malinowym, z dodatkiem rumianku bądź też suszu z jagód.

Czarna herbata ma sporo drogocennych własności, które korzystnie mogą wpłynąć na nasz organizm (wybierz coś dla siebie). Jest fenomenalna dla osób starających się wystrzegać kawy, gdyż mieści w sobie dużo teiny, która działa podobnie do kofeiny: pobudza i orzeźwia. Ogranicza także rozwijanie się wirusów w układzie pokarmowym i budzi go do wydzielania soków trawiennych. Poprzez zawarte w niej flawonoidy umacnia naczynia krwionośne. Dodatkowo ochrania zęby przed próchnicą (w tym miejscu wypada jednakże pamiętać, aby nie słodzić jej kilkoma łyżeczkamii cukru).

Osoby ze słabym krążeniem mogą śmiało spożywać jej duże dawki, gdyż reguluje ona rotację krwi w organizmie oraz pomniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości serca. Te wartościowe właściwości powodują, iż tak powszechny napój wino dla dzieci jak czarna herbata staje się nieoczekiwanie czymś rewelacyjnym. Należy jednakże pamiętać o słusznym sposobie jej parzenia. Aby uchronić jej wszelkie atuty powinno się zalać liście bądź torebkę z suszem ciepłą, lecz nie wrzącą wodą i trzymać pod przykryciem przez mniej więcej 5 minut. Długość zaparzania umieszczona jest zwykle na opakowaniu, uzależniona jest bowiem od jej gatunku. Najpopularniejsze to: czarna herbata z dodatkami (sprawdź propozycję – czerwone herbaty w całego świata), Yunnan i Cejlon.

filiżanka herbaty

Autor: Panda Tea
Źródło: http://www.flickr.com
Należałoby zaopatrzyć się w większy zasób napitku, jakim jest czarna herbata. Ogrom ludzi nie zdaje sobie sprawy, że może ona mieć potwornie dobry wpływ na nasz organizm. Niestety zwykle właśnie kojarzona jest ze zwykłym napojem, jaki aby miał jakiś smak, potrzeba solidnie posłodzić.