Dlaczego elektrownia gazowa jest coraz bardziej popularna? Jakie posiada najbardziej ważne zalety? O czym dobrze wiedzieć?

Elektrownie gazowe – jak definicja wskazuje – w czasie swojego działania zużywają paliwo pod postacią gazu ziemnego. Do najważniejszych elementów takiej elektrowni na pewno warto zaliczyć komorę spalania, jaka jest odpowiedzialna za spalanie paliwa czy turbinę gazową, do której dostarczane są spaliny, jakie zostały rozgrzane do bardzo wysokiej temperatury. Co jeszcze należy wiedzieć w tym temacie?

firma - wizja

Autor: HazteOir.org
Źródło: http://www.flickr.com

Elektrownia gazowa posiada także wytwornicę pary, która jest wymiennikiem ciepła jaka wytwarza parę, turbinę parową jaka wykorzystuje energię cieplną pary wodnej, by stworzyć energię mechaniczną czy skraplacz, który zamienia parę wodną w wodę. Dodatkowo, jest również chłodnia wentylatorowa albo kominowa, jest najlepsza do schłodzenia wody w przemyśle oraz generator, który zmienia energię mechaniczną na energię elektryczną. Elektrownia gazowe oraz tworząca się tam energia gazowa mają faktycznie większą ilość zalet niż standardowe elektrownie cieplne, jakie są zasilane węglem brunatnym lub kamiennym. Sporo ciekawostek znajdziesz pod linkiem .

Kuchenka gazowa

Autor: Goedeker’s
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej istotną zaletą stosowania gazu jako paliwa w elektrowniach jest to, że w trakcie procesu spalania nie tworzy się bardzo dużo szkodliwych związków, natomiast ich emisja jest mocno ograniczona. Używany w elektrowniach gaz jest identyczny jak ten, jaki każdy używa w swoim domu, chociażby do podgrzania wody na kuchence gazowej. Wiadomo więc, iż w wyniku procesu wytwarzania energii w elektrowniach gazowych nie wytwarzają się szkodliwe związki takie jak tlen siarki, zaś bardzo zmniejszona jest ilość dwutlenku węgla oraz tlenków azotu, które są niedobre dla zdrowia człowieka przy większych stężeniach. Zaletami jest także większa ekologiczność, ponieważ w czasie wytwarzania energii do środowiska nie jest emitowany popiół, sadza czy chmury dymu.Nie dziwi więc, iż dzisiaj gaz ziemny jest uznawany za bardzo czyste paliwo kopalne wykorzystywane przez człowieka- warte przeczytania. Elektrownie gazowe mają też inną przewagę: jesteśmy w stanie je o wiele bardziej tanio i szybciej zbudować, niż inne elektrownie, co już dzisiaj przekłada się na ich bardziej znaczną popularność.

Obecnie oceń ten artykuł, który jest bardzo ciekawy. Zrób to właśnie teraz! Zobaczysz, że rzeczywiście trzeba to zrobić!

Szybsza budowa elektrowni takiego rodzaju i bardziej małe zapotrzebowanie na powierzchnię wynika chociażby z tego faktu, iż elektrownia gazowa nie wymaga, żeby budować specjalne zbiorniki na gaz, bo gaz jest na bieżąco dostarczany przez zewnętrznego kontrahenta.