Jakie korzyści ma stosowanie gazu ziemnego? Skąd się go bierze? Jaki ma skład?

Istnieją różne typy paliw, które używane są na co dzień przez ludzi. Jednym z nich jest gaz ziemny. Czym jest ten surowiec oraz jakie ma właściwości? Co używając go zyskujemy?

Palnik gazowy

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Gaz ziemny to paliwo naturalne- poznaj tutaj. To oznacza, że wydobywany jest ze złoża, jakie znajduje się w ziemi. Mimo, iż nazwa gaz występuje w liczbie pojedynczej, to tak naprawdę jest to mieszanina gazów. Mowa o mieszance metanu z innego rodzaju gazami i produktami. Są to gazy palne, ale również różne produkty niepalne. To, jaki skład ma dana partia gazu, zależy przede wszystkim od tego, gdzie jest wydobywany ten surowiec. Oprócz tego ważna jest też technologia.

Metan znajdujący się w gazie sprawia, że podczas procesu spalania nie musimy martwić się żadnymi pyłami, albo innego typu odpadami powstałymi po produkcji. Trzeba powiedzieć, iż nim gaz trafi do naszych domów, musi on przejść szereg różnych chemicznych procesów, w czasie jakich jego skład zmienia się.BHP – http://www.bhpprofesjonalnie.pl/7,uslugi-bhp -Właśnie końcowym produktem takich czynności jest gaz ziemny, który można spokojnie transportować siecią gazociągową. Może on być wtedy używany w urządzeniach, które przystosowane są do tego typu paliwa. Polska gaz wydobywa w niewielkim zakresie, głównie na Podkarpaciu. Więcej przeczytasz pod linkiem . Z tego powodu konieczne jest sprowadzanie takiego surowca z innych krajów. Sporo mówi się o gazie łupkowym, natomiast wciąż prowadzone są badania nad tym surowcem jak i jego sposobem wydobycia.

Złoża gazu zdarza się, że towarzyszą złożom ropy naftowej lub węgla, jednak mogą także występować samodzielnie. Trzeba dodać, iż gaz ten nie pachnie. Natomiast woń, którą czujemy jest dodawana specjalnie, by łatwe było wyczucie gazu ziemnego ulatniającego się. Zwolennicy używania tego paliwa wypowiadając się na temat jego zalet, wymieniają przede wszystkim jego mniejszą szkodliwość w zanieczyszczaniu środowiska, niż dajmy na to w przypadku używania węgla. Emisja dwutlenku węgla jest w przypadku gazu nawet o 60 % mniejsza aniżeli jeśli chodzi o węgiel. Inne szkodliwe substancje chemiczne także występują w mniejszych ilościach. Między innymi rtęć i siarka. To niewątpliwa zaleta błękitnego paliwa, jak czasami jest nazywany gaz ziemny.

Używając tego surowca na co dzień, trzeba pamiętać, że jest on bezpiecznym paliwem, jeżeli tylko będziemy trzymać się zasad, na jakie dostawcy gazu uczulają. Gdy natomiast poczujemy jego zapach, to trzeba natychmiast otworzyć okna. Nie włączać żadnych sprzętów elektrycznych. Ostrzec wszystkich mieszkańców oraz opuścić czym prędzej budynek. Powiadomić także trzeba Pogotowie Gazowe.