Mosiądz w odlewnictwie – jakie ma właściwości i do wytwarzania jakich wyrobów możemy go zastosować

Mosiądz jest jednym z tworzyw wykorzystywanych w odlewnictwie. Jest stopem miedzy i cynku, przy czym ich proporcje są nierówne. Cynku jest mniej, a dokładniej około czterdziestu %. W stopie mogą zawierać się również dodatki innych metali, w tym ołowiu lub aluminium. Temp. topnienia mosiądzu to tysiąc st. C. Jakie ma przymioty oraz do produkowania jakich wyrobów można go zastosować?

Odlewnictwo
Przede wszystkim armaturę, okucia budowlane oraz części maszyn, np. użytkowanych w przemyśle samochodowym czy chemicznym. Mosiądz jest wytrzymały na wodę morską, więc można z niego wytwarzać śruby calowe okrętowe, nie obawiając się, iż ulegną korozji. To niezwykle istotne w przemyśle okrętowym, by zastosować wysokiej jakości wyroby – polecana strona.

Odlewy z mosiądzu (więcej na alwro.com.pl) są wytrzymalsze od innych odlewów, w tym na przykład od odlewów z brązu. Lepszą twardość gwarantuje im zaliczający się w skład stopu cynk. Mosiądz można również poddawać obrabianiu plastycznemu na zimno, co jest nadzwyczaj duże znaczenie podczas wytwarzania amunicji. Warto też dodać, że mosiądz może być wykorzystywany do robienia elementów ozdobnych, na przykład klamek do drzwi, świeczników lub pucharów i innych produktów, między innymi okuć obrazów, ponieważ w prosty sposób można go formować. Jakie jeszcze zalety odróżniają opisywane tworzywo? Może być poddawane nawet większym obciążeniom, niepotrzebne są skomplikowane zabiegi konserwacyjne, gdyż mosiądz nie robi kłopotów w otrzymaniu, jak również nadaje się do recyklingu.

Mosiądz dostarczany jest do zakładów w postaci prętów lub drutów, jakie potem poddaje się procesowi odlewania, na początek jednak wykonując właściwą formę odlewniczą. Na koniec trzeba zaznaczyć, iż odróżnia się wiele typów mosiądzu, w zależności od danego składu stopu. Mogą być na przykład stopy dwuskładnikowe, z dodatkiem ołowiu lub specjalne, zawierające inne pierwiastki, np. tak jak wspomniano na początku – aluminium.

Jeśli ciekawi cię zagadnienie, jakim jest odlewnictwo, powinieneś również zapoznać się z innymi materiałami, jakie można zastosować do wytwarzania wyrobów metalowych. Różnią się swoimi przymiotami, więc warto jest zebrać szczegóły o każdym z nich, by dobierać właściwy materiał do celu, który mamy na względzie.