Na czym polega praca kuriera? Czy warto w tym zawodzie pracować? Jakie są zalety, a jakie są wady takiego zajęcia?

Jeżeli rozważamy podjęcie pracy w charakterze kuriera powinniśmy pomyśleć nad kilkoma kwestiami, a przede wszystkimsprawdzić, na czym taka praca polega. Każdy kurier, aby zacząć pracę musi posiadać własny pojazd dostawczy jak również swoją działalność gospodarczą. Jeżeli zaczyna pracę dla jakiejś firmy kurierskiej musi przemalować własny samochód i obkleić go nalepkami firmy. To przez to każdy samochód kuriera prezentuje się tak samo.

Paczka

Autor: alison_gor
Źródło: http://www.flickr.com
Zajęcie kuriera to praca w ciągłym biegu, ponieważ często musi on dostarczyć paczki (przejdź wysyłka dużych gabarytów) do miejsc, które oddalone są od siebie aż o kilkadziesiąt kilometrów. W tej pracy w związku z tym należy się ciągle śpieszyć, szczególnie, że koszt przesyłek kurierskich jest bardzo różny, a wiele firm walczy o klientów na różne sposoby. Już normą jest, że zorganizowanie kuriera to coś szybkiego, można to zrobić za pomocą różnych platform w internecie, gdzie możemy sprawdzić czas oraz koszty doręczenia.

W pracy kuriera trzeba się ciągle śpieszyć, ponieważ kliencki czekają niecierpliwie na swoje przesyłki. Co więcej, zdarzają się ciężkie, trudne do przenoszenia pakunki, które dajmy na to należy wnieść całkiem wysoko. Wszystko to powoduje, iż jest to praca dosyć trudna i wymagająca, stworzona przede wszystkim dla panów, chociaż w ostatnich latach już bardziej widzi się pracujące w ten sposób panie. Oczywiście taka praca ma też zalety. To zawód doskonały dla tych, którzy nie przepadają za siedzeniem za biurkiem, w zamian za to lubią pracować w ruchu. Plusem jest także kontakt z klientami oraz brak monotonii, bo każdy dzień zapewnia nowe wrażenia.

Początki są jak zwykle trudne, jednak po nabraniu wprawy powinno być całkiem dobrze. Gdy poznamy własny rejon prościej nam będzie go obsługiwać, przez to też szybciej dostarczymy przesyłki. A jak przeważnie wygląda typowy dzień w pracy kuriera? Każdy kurier powinien stawić się rano ze swoim samochodem w magazynie.

Zależnie od firmy kurierskiej jest to godzina siódma albo siódma trzydzieści. W magazynie odbiera się paczki, które są przeznaczonego do danego rewiru. Później ruszamy w trasę. Dziennie kurier powinien rozwieźć 50-100 przesyłek do 50-60 adresów. To jednak tylko przykład, wiele bowiem zależy od konkretnej spółki kurierskiej. Identycznie sprawa wygląda ze stawkami za standardowe usługi, ponieważ ceny przesyłek kurierskich dość mocno się różnią –> czytaj tutaj więcej.