Nawiązanie do obyczajów staropolskich w budownictwie coraz częstsze

Wracanie do sarmackiej kultury, nawiązywanie do polskiej tradycji ludowej w naszych czasach jest coraz bardziej widoczne i co ciekawe przyjmowane pozytywnie przez młodzież polską. Zauważalne jest to także w budownictwie. Jednak głęboko w podświadomości Polaków żyje chęć mieszkania w dworku jak szlachcice, posiadać dookoła posesji posadzone drzewa oraz czuć się Polakiem.

Czy również należycie do owej społeczności polskiej, jaka chce powrócić na wieś do własnego dworku? Może nie jest to możliwe, by przeprowadzić się poza miasto, gdyż mamy pracę, mnóstwo zobowiązań, ale wykończenie domu na wzór dworku szlacheckiego – to możemy osiągnąć. Najważniejsze są niuanse, jakie tchną „ducha polskości” w mury domu. Dworki niegdyś były bielone, Ty zastosuj białą farbę elewacyjną, jest ona matowa, dlatego do złudzenia wygląda jak bielone mury. dach winien być dwuspadzisty, pokryty kamionkowymi dachówkami, które niestety nie są odporne na wszystkie warunki pogodowe ani nie nie należą do najtańszych, jednak jednej rzeczy nie można im odebrać – ich piękna. Przejdźmy do okien, dokładnie one nadadzą tego sarmackiego „smaczku”, jak na złość będzie to droga – sprawdź jaką sól sypie się na drogi – inwestycja (RK Styl Świdnica). Powinny być one drewniane, ręcznie rzeźbione wraz z okiennicami, pomalowane w ludowe wzory florystyczne. Jeśli zależy Ci na jakości wykonania – okna drewniane dolny śląsk, a właściwie Świdnica to miejscowość, gdzie wykonywane są do dziś piękne ręcznie rzeźbione okna.
brama

Autor: lavilleautady
Źródło: flickr.com
Jak wiadomo, polscy szlachcice znani byli ze swej gościnności, gdyż jak to mówili: „Gość w dom, Bóg w dom”, a jaki element „zaprasza”, by wejść do naszego domu? Brama wjazdowa (RK Styl – okna). Ona także musi być wykonana z drewna, lecz swym wyglądem ma ona zachęcać do wejścia do nas, dlatego nie może być to monumentalny element. Jeżeli chodzi o bramy świdnica, jak już wspominaliśmy jest właściwym miastem, w którym od lat rzemieślnicy tworzą prawdziwe cuda z drewna.

Mieszkanie w dworku szlacheckim wyzwala w Polaku pewnego rodzaju poczucie wolności od wszelakich problemów, daje „zatopić się” w naturze oraz prawdziwie odpocząć nawet po najbardziej wyczerpującym dniu. Chyba to właśnie sprawie, iż chcemy powracać do polskiej tradycji.