Przydatne informacje o procedurach obowiązujących w czasie przygotowań do zdawania na prawo jazdy.

Chyba większość młodych ludzi po osiągnięciu określonego wieku marzy o tym, aby się zapisać na kurs i zacząć robić prawo jazdy. Obecne przepisy bardzo dokładnie regulują wszystkie kwestie z tym związane. Aby można było przystąpić do egzaminu niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego wieku, pomyślne przejście badań lekarskich i skończenie kursu w jednej ze szkół nauki jazdy. Tego typu kursy składają się z dwóch części, praktycznej i teoretycznej.

nauka jazdy

Źródło: pixabay

W czasie zajęć z teorii uczestnicy poznają przepisy ruchu drogowego, budowę i zasady działania samochodów a dodatkowo podstawy pomocy medycznej. Wszystko to, co się pozna podczas tych zajęć weryfikowane jest później w czasie egzaminu teoretycznego. Z kolei zajęcia z jazdy będą się odbywać w aucie z instruktorem. Samochody do nauki jazdy mają specjalne oznakowania, dzięki czemu inni kierowcy widzą, że razem z nimi jedzie kursant. Poza tym mają niektóre zdublowane podzespoły, na przykład hamulce, których może użyć instruktor w awaryjnych sytuacjach.

Z reguły kurs na prawo jazdy (zobacz prawo jazdy (zobacz także nauka na testy na prawo jazdy) w Tychach) powinien się zaczynać od kilku lekcji z teorii, w czasie jakich kandydat na kierowcę zapoznaje się z podstawowymi tematami dotyczącymi jazdy po ulicach. Na pewnym etapie rozpoczynają się również lekcje praktyczne. Z reguły będą się one odbywać na samochodach, jakimi jeździ się później na egzaminie w danej miejscowości, przez co kursanci mogą się dużo pewniej poczuć podczas tego stresującego wydarzenia.

O tym, jak będzie wyglądać jazda powinien zdecydować instruktor. Niektórzy z nich od razu wyjeżdżają z kursantami na drogi i tam zaczynają ich uczyć prawidłowych nawyków, z kolei inni rozpoczynają na placu manewrowym i dopiero jak ktoś nabierze wprawy w podstawowych czynnościach jadą dalej. W czasie lekcji praktycznych kursant musi się zapoznać z jeżdżeniem w różnych warunkach, dlatego też niektóre lekcje odbywają się w nocy czy na bardziej odległych trasach (zapoznaj się z ofertą: kurs jazdy w OSK Adept). Jeżeli instruktor dobrze uczy i ma w miarę rozsądne osoby, to zaplanowany zakres godzin na naukę spokojnie powinien większości wystarczyć.