Toaleta publiczna: w jaki sposób prawidłowo wyposażyć tego rodzaju miejsca

Toalety publiczne to nie tylko te, które kojarzone są z niezbyt przyjemnym zapachem i brakiem higieny. To również toalety szkolne, w pracy, w galeriach handlowych itp. Powinny być one prawidłowo dobrane do różnego rodzaju odbiorcy i spełniać wszystkie higieniczne normy. W jaki sposób i gdzie wyposażyć takie miejsce?

Projekt publicznej toalety

Autor: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matu
Źródło: Sanitec KOŁO Sp. z o.o.
Po pierwsze należy dokładnie określić dla kogo będzie przeznaczona toaleta, gdyż – co oczywiste – zupełnie odmiennie będzie to prezentować się w przypadku kobiet, mężczyzn czy dzieci, niepełnosprawnych. Należy także sprawdzić, które przedmioty są nam naprawdę potrzebne, a które możemy traktować jako dodatek. Najbardziej znienawidzonym typem toalet publicznych są te niepachnące przyjemnie, dodatkowo z zalaną podłogą, w której nie dostaniemy nawet kawałka papierowego ręcznika. W takim momencie nierzadko w ogóle rezygnujemy z korzystania. Dlatego też bardzo istotne jest, aby toaleta była dobrze wyposażona, posiadała prawidłową wentylację i przede wszystkim była sucha, a jej stan stale kontrolowany.

Początkowo warto zadbać, aby miejsce to było prawidłowo oznakowane. Osoba, która chce z niego korzystać nie powinna mieć problemów ze znalezieniem oznaczeń prowadzących do toalet. Oprócz tego warto zapewniać naturalne oświetlenie, które nie będzie oślepiać użytkowników i nie będzie sprawiało wrażenia, że miejsce jest brudne. W niektórych przypadkach warto wyposażyć tego rodzaju miejsca w lampy owadobójcze – sprawdź dodatkowe informacje. Może to być bardzo przydatne, w szczególności, kiedy do toalety wchodzimy z zewnątrz. Istotne są również odpowiednie materiały na podłodze czy ścianach. Muszą sprawiać, że ryzyko upadku będzie jak najmniejsze. Warto dokładnie przemyśleć też układ toalet.

Toaleta publiczna

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo nie powinno się umieszczać pisuarów naprzeciwko drzwi wejściowych nadruki na koszulkach tak, by były widoczne w lustrze naprzeciwko wejścia. Zwiększa to poczucie komfortu zarówno korzystających, jak i wchodzących. Prawidłowe jest także jeżeli w miarę możliwości jak najwięcej czynności można wykonać bezdotykowo, np. spłukiwać WC czy myć ręce. Użytkownicy czują się wtedy pewniej. Kiedy korzystamy z suszarki do rąk, warto zainstalować jeszcze dozownik z ręcznikami papierowymi, który może być bardzo przydatny w trakcie awarii. Konieczne są także oczywiście kosze na odpadki, dozowniki na mydło w płynie i środki dezynfekcji. Idealnie wyposażona toaleta powinna zawierać również uchwyty dla osób niepełnosprawnych, umywalki przystosowane do wzrostu dzieci czy miejsce do przewijania maluchów. Wówczas jesteśmy gotowi na każdą możliwość.Należy bardzo dbać o higienę toalet publicznych. Ludzie, którzy z nich korzystają oczekują zachowania higieny. Powinniśmy nie zapominać właśnie przede wszystkim o użytkownikach i sprawić, żeby mogli się poczuć jak najbardziej komfortowo.