Aluminium anodowane – czym się cechuje oraz jakie są jego fundamentalne zalety?

Anodowanie jest coraz częściej stosowanym dziś sposobem obróbki tworzyw. Do najczęściej wykorzystywanych tworzyw zalicza się w tym przypadku aluminium. Czym odróżnia się anodowane aluminium oraz jakie walory wiążą się z przeprowadzaniem anodowania?

Aluminium
Po pierwsze anodowanie, inaczej nazywane anodowym oksydowaniem, służy elektrolitycznemu utworzeniu na powierzchni określonego tworzywa powłoki tlenku glinu. Stosuje się do tego roztwór kwasu siarkowego, chromowego bądź szczawiowego, jednak przede wszystkim wykorzystywany jest kwas siarkowy. By przeprowadzić cały proces, konieczny będzie oprócz tego dostęp do prądu stałego oraz wrząca woda bądź pasywator, stosowany do uszczelnienia metalu. Anodowanie aluminium wiąże się z wieloma zaletami, a pierwszą z nich jest wzrost odporności na korozję, co jednocześnie umożliwia utrzymać nietknięty wygląd powierzchni. Ponadto anodowane aluminium w najwyższej mierze odzwierciedla surowe warunki sanitarne, ponieważ dzięki odpowiedniemu zadbaniu o jego powierzchnię, nie zatrzymuje brudu. Anodowanie nieraz wykorzystuje się również w celach dekoracyjnych.

Przeważnie stworzona powłoka jest w kolorze naturalnym, w razie potrzeby można pozyskać barwy o głębokim nasyceniu i znakomitej trwałości, wykorzystując do tego proces barwienia elektrolitycznego. Wyróżnia się kilka rodzajów anodowania, a dokładniej anodowanie typu I, II oraz III, a także anodowanie mikroplazmatyczne . Dwa pierwsze rodzaje anodowania można przeprowadzić w domu, do kolejnych niezbędne są już właściwe warunki. Zawsze jednak warto jest zwrócić się z tym do fachowców, aby cały proces zachodził zgodnie z założeniami, a materiał został pokryty równą powłoką tlenku i nie wystąpiły nieładne przebarwienia. etykiety (sprawdź naszą propozycję

Jeśli zatem chciałbyś poprawić zabezpieczenie tworzywa przed korozją lub podnieść walory estetyczne, musisz poddać go procesowi anodowania. Anodowanie jest dużo korzystniejszym procesem w stosunku do malowania proszkowego, ponieważ zapewnia większą wytrzymałość na ścieranie, jest mniej kosztowne oraz nietoksyczne, więc nie zagraża środowisku, o jakie należy dbać. Poza tym daje właściwą stabilność koloru oraz stabilność chemiczną, a dodatkowo nie zwiększa wagi materiału.