Co to jest odprawa celna na lotnisku i w jaki sposób się do niej odpowiednio przygotować?

Pierwsza w życiu podróż samolotem to bardzo stresujące doświadczenie. Zespół portów lotniczych chętnie podpowie jak pasażerom przejść przez odprawę i rozwieje wszystkie obawy. Prawie 20 milionów podróżnych skorzystało w zeszłym roku z usług polskich portów lotniczych. Transport lotniczy w Polsce to nie jedynie podróże zagraniczne, ale również połączenia pomiędzy dużymi aglomeracjami.

Transport samolotowy

Autor: Roel Hemkes
Źródło: http://www.flickr.com
Bez względu na typ lotu, każdy podróżujący jest zmuszony przejść takie same kroki procedury. Odprawa celna to kluczowy punkt przygotowań do rejsu. Tylko w samym lotnisku imienia Fryderyka Chopina w Warszawie pracuje ponad sto stanowisk do odprawy. Na terenie lotniska (szczegóły tu: http://lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-szwecji) umieszczone są tablice informacyjne. Podróżni mogą przeczytać na nich informację, do jakich punktów powinni się udać pasażerowie konkretnych firm albo lotów. Wiadomości udzielają także punkty informacyjne. Infolinie telefoniczne działają 24 h na dobę – .

W czasie odprawy celnej, zespół terminala kontroluje papiery pasażera – jego paszport i ewentualnie wizę, jeśli jest wymagana plus bilet lub poświadczenie rezerwacji miejsca na pokładzie. Pasażer otrzymuje kartę pokładową i potwierdzenie nadania bagażu. Karta pokładowa to zasadniczy dokument, który zagwarantuje wejście na pokład samolotu. Przed podróżą, podróżujący ma możliwość jeszcze korzystać z kolejnej korzyści – kupić coś w strefie bez cła.

Transport lotniczy (szczegóły pod adresem https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-z-warszawy-do-ateny) wyjątkowo dynamicznie rozwija się w całej Europie. Też Polska ma powody do dumy. Powstają kolejne połączenia i terminale, a polski transport lotniczy co rok wzrasta aż o 15 procent. Pierwszy rejs to naturalnie stresujące przeżycie, ale warto nie zapominać, że odprawa celna prowadzona jest szybko, a zespół portu chętnie odpowie na wszelkie pytania. Informacje zamieszczane są na tablicach, a w razie wątpliwości śmiało można dzwonić na numer infolinii. Szczegółowe dane można także przeczytać na stronie online lotniska, z którego mamy zamiar skorzystać.