Co to jest odprawa celna na lotnisku i w jaki sposób się do niej odpowiednio przygotować?

Pierwsza w życiu podróż samolotem to bardzo stresujące doświadczenie. Zespół portów lotniczych chętnie podpowie jak pasażerom przejść przez odprawę i rozwieje wszystkie obawy. Prawie 20 milionów podróżnych skorzystało w zeszłym roku z usług polskich portów lotniczych. Transport lotniczy w Polsce to nie jedynie podróże zagraniczne, ale również połączenia pomiędzy dużymi aglomeracjami.

Transport samolotowy

Autor: Roel Hemkes
Źródło: http://www.flickr.com
Bez względu na typ lotu, każdy podróżujący jest zmuszony przejść takie same kroki procedury. Odprawa celna to kluczowy punkt przygotowań do rejsu. Tylko w samym lotnisku imienia Fryderyka Chopina w Warszawie pracuje ponad sto stanowisk do odprawy. Na terenie lotniska umieszczone są tablice informacyjne. Podróżni mogą przeczytać na nich informację, do jakich punktów powinni się udać pasażerowie konkretnych firm albo lotów. Wiadomości udzielają także punkty informacyjne. Infolinie telefoniczne działają 24 h na dobę – .

W czasie odprawy celnej, zespół terminala kontroluje papiery pasażera – jego paszport i ewentualnie wizę, jeśli jest wymagana plus bilet lub fosforanowanie żelazowe cena – alufinis.pl poświadczenie rezerwacji miejsca na pokładzie. Pasażer otrzymuje kartę pokładową i potwierdzenie nadania bagażu. Karta pokładowa to zasadniczy dokument, który zagwarantuje wejście na pokład samolotu. Przed podróżą, podróżujący ma możliwość jeszcze korzystać z kolejnej korzyści – kupić coś w strefie bez cła.

Transport lotniczy wyjątkowo dynamicznie rozwija się w całej Europie. Też Polska ma powody do dumy. Powstają kolejne połączenia i terminale, a polski transport lotniczy co rok wzrasta aż o 15 procent. Pierwszy rejs to naturalnie stresujące przeżycie, ale warto nie zapominać, że odprawa celna prowadzona jest szybko, a zespół portu chętnie odpowie na wszelkie pytania. Informacje zamieszczane są na tablicach, a w razie wątpliwości śmiało można dzwonić na numer infolinii. Szczegółowe dane można także przeczytać na stronie online lotniska, z którego mamy zamiar skorzystać.