Jak drukować, by było to opłacalne? Który rodzaj druku będzie najlepszy?

Jaka jest różnica pomiędzy klasycznym wydrukiem offsetowym a tym cyfrowym? Podstawowa różnica widoczna jest głównie na rozkładzie kosztów, ponieważ koszt druku czegoś metodą cyfrową jest większy niż koszt klasycznego wydruku. Do tego, koszt wydruku tylko trochę zmienia się razem z rosnącym nakładem.

Co to jest druk cyfrowy? Bardzo znamienną cechą takiego druku jest fakt, że materiały, jakie są przeznaczone do druku przesyłane są do urządzenie w formie danych cyfrowych, dzięki temu jest możliwy druk bezpośredni. Jest tak, ponieważ nie ma formy drukarskiej, co znaczy, iż obraz tworzony jest od razu w maszynie cyfrowej, tam, gdzie rozpoczyna się druk. Drukarnia, która w swojej ofercie chce mieć dużo zleceń, na przykład na foldery reklamowe powinna na co dzień korzystać z druku cyfrowego.

Porównaj: druk cyfrowy chorzow

przycisk drukowania

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo powszechną i wykorzystywaną metodą takiego druku jest elektrofotografia, w jakiej komputer zawiaduje wiązką laserową, która naświetla naładowany elektrostatycznie cylinder. W taki sposób stworzony obraz na cylindrze wywoływany jest proszkiem, on później przenoszony jest na materiał a pod wpływem wysokiej temperatury jest w nie wtapiany. A co to jest druk offsetowy? Tego typu druk charakteryzuje się tym, iż koszty wydrukowania pojedynczych sztuk są bardzo małe. Do tego, dość duże są koszty przygotowania od początku produkcji. Należy zrobić blachy do każdej barwy osobno, narządzić maszynę jak i zadać farbę. Tak więc opłacalność takiego druku rozpoczyna się wtedy, kiedy te wydatki uda nam się zmniejszyć poprzez rozłożenie ich na duży nakład wydruku. Druk offsetowy to po prostu przemysłowa odmiana wydruku płaskiego, w którym obraz przenosi się z płaskiej formy drukarskiej na podłoże przy pomocy cylindra obciągniętego gumą. Istnieją dwa typy wydruku offsetowego: arkuszowy oraz rolowy.

Arkuszowy typ polega na przenoszeniu na arkusz farby offsetowej o dość wysokim współczynniku lepkości, a później utrwalaniu jej przez wsiąkanie i polimeryzację. Jaki druk dobrze jest wybrać? To zależy. Druk drukarnia etykiet samoprzylepnych w formie cyfrowej jest najlepszy tam, gdzie ilości wykonywanych prac są tak małe, iż nie opłaci się używać druku tradycyjnego. I na odwrót, druk offsetowy jest idealny w przypadku nakładów większych, przynajmniej kilkuset kopii jednego rodzaju, a także przy arkuszach większych niż format A3.