Jak obecnie wygląda rynek sprzątaniowych usług w naszym kraju, jakie kłopoty będą się na nim pojawiać.

Branża związana ze sprzątaniem jest narażona na liczne nadużycia ze strony nieuczciwych firm, niestety takie praktyki są często spotykane i psują mocno opinię solidnym przedsiębiorcom. Wszystko zaczęło się, gdy na miejsce pracowników na etacie do sprzątania weszły wyspecjalizowane firmy.

Firma sprzątająca

Źródło: sxc.hu
Miało to spory sens, gdyż utrzymanie etatu dla osoby, która była odpowiedzialna za sprawy porządkowe wiązało się z koniecznością kompleksowej kadrowo-płacowej obsługi, rozliczaniem chorobowego oraz urlopów, a także wieloletnim gromadzeniem dokumentacji.

Wiązały się z tym jakieś wydatki i nakłady pracy osoby która wykonywała wszystkie rozliczenia, więc w momencie, kiedy pojawiła się możliwość zastąpienia etatu jednym przelewem za fakturę, jaką się po prostu płaciło i wrzucało w koszty, to zrozumiałe, że właściciele firm idą w tym kierunku. (Amlux) Obecnie niewiele firm chce zatrudniać osobę do porządków na etacie, z reguły podpisuje się umowę z wyspecjalizowaną firmą taką jak amlux, jaka będzie się zajmować całością spraw związanych z utrzymywaniem czystości w biurze.

Kiedy już przeczytasz ten tekst, to zerknij również na pokrewne wątki, które zawierają równie ciekawe informacje – one niezwykle Cię pochłoną.

Tego typu trendy zauważone zostały przez wiele osób poszukujących pomysłu na dochodowy biznes. (firma sprzątająca Amlux) Założenie firmy zajmującej się usługami sprzątania nie jest bardzo trudne, nie będzie też wymagać jakiś wielkich inwestycji. W wersji najbardziej minimalnej wystarczy zainwestować w sprzęt do sprzątania i środki chemiczne, zatrudnić kilka osób na jakąś umowę i można zacząć szukać klientów. Niestety przez to, że to wszystko się da prosto zrobić, to firm zajmujących się usługami sprzątania powstawać zaczęło bardzo dużo.

Chcąc zdobyć kolejnych klientów zaczęły one walczyć cenami, ale przeważnie często idzie za tym nie najlepsza jakość wykonywanych usług. Chcąc utrzymać rentowność i cokolwiek zarobić oszczędza się na chemii, sprząta byle jak i nie zawsze dobrze, a w wielu przypadkach zatrudnia się ludzi bez żadnych umów albo nie wypłaca się im pensji. Wszystkie takie działania bardzo negatywnie będą się odbijać na całej branży, szczególnie na uczciwych, dbających o trzymanie standardu firmach.