Nowoczesna usługa wycinki drzew, czyli jak wygląda praca arborysty

Doświadczona i skrupulatna pielęgnacja drzew w Warszawie ma bardzo wielkie znaczenie, bo to właśnie wizerunek drzew znacznie wpływa na design całego miasta. Drzewa nie tylko są ważnym elementem całego środowiska, jakie zamieniają dwutlenek węgla na tlen, ale też pełnią funkcję estetyczną. Bezspornie o wiele milej spaceruje nam się w ładnym i zadbanym parku, aniżeli w miejscu, w jakim drzewa się niezadbane, uschnięte, zaś pod nogami szeleszczą brzydkie, nieestetyczne liście.

drzewo i zachód słońca

Autor: Sandra Sánchez
Źródło: http://www.flickr.com

Wycinka drzew rozpoczyna się zawsze oceną stanu i okolicy zarośniętej drzewostanem i dobraniem optymalnych narzędzi (sprawdź). Niezwykle ważna jest ocena ryzyka, jakie niesie za sobą takie przedsięwzięcie. Dużym ułatwieniem w drwalskiej pracy jest – jeśli jest to wymóg konieczny – legalne pozwolenie od instytucji. Gdy po prostu go nie trzeba, tym lepiej dla ekipy wycinającej i zleceniodawcy. Jakkolwiek otrzymanie takiego dokumentu jest formalnością, a pominięcie tej procedury może przyczynić się do przykrych incydentów.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że drzewa i krzewy to żywe organizmy, z tego powodu też mogą zostać zaatakowane przez wszelkiego typu infekcje dokładnie tak samo jak ludzie. Musimy zatem zapobiegać wszelkiego typu chorobom naszych drzew. Bardzo ważną sprawą jest m.in. regularne usuwanie suszu i pozostałych starych gałęzi. Dzięki temu efektownie będziemy zapobiegać infekcjom i obumieraniu innych partii korony drzew. Powinniśmy również co pewien czas podcinać koronę, nadając jej jednocześnie ładny, foremny kształt.

Wycinka zwykle równa się podcinaniu nad ziemią. Wcześniej ustalany jest wiek drzewa, parametry pnia, gatunek. Wykazy dokonuje się nie przy ziemi, a na właściwej wysokości.

W sytuacji, kiedy masz ochotę przestudiować tę kwestię także od innej strony, sprawdź więcej na portalu (https://proformasport.pl/maszyny-na-wolny-ciezar/), gdyż on również ją analizuje.

Stałym atrybutem w pracy drwali są kliny z metalu, które zwyczajnie wbija się od drugiej strony drzewa, czyli tej niepodcinanej. Jest to wymagane, ponieważ wadliwe zarządzanie klinem może sprawić, że ścinane drzewo zaklinuje nam prowadnice. Kolejna sprawa to wycinka konarów. Tutaj wycinka dzieli się na dwa typy: z ziemi, długimi, zahaczającymi o konary pilarkami na wysięgniku oraz wycince na wysokości. Ostatnie ścinanie wykonuje się zwykle dzięki podnośnikowi albo metodą wspinaczkową, jeśli nie posiadamy akurat na miejscu maszyny, która wyniosłaby na wysokość korony drzewa. Tak jest w większości przypadków.