Sposoby na szybką regenerację

Gdy dowiadujemy się, że mamy kontuzję zaczynamy się zastanawiać, co później. Jasne jest, że chce się jak szybko wrócić do pełnej sprawności, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego dobrze dwa razy się zastanowić nim sięgnie się po jakieś nie do końca legalne czy też właściwe środki, bo to da doraźne lepsze samopoczucie, ale po czasie może wywołać o wiele więcej niekorzystnych rezultatów.

operacja

Autor: Lena
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego powodu jeżeli doszło do jakiejś kontuzji powinniśmy udać się do lekarza specjalisty, który będzie mógł na przykład stwierdzić, że najlepsza będzie terapia czynnikami wzrostu (). Najczęściej kojarzy się ona z tym, że jeżeli ktoś jest bardzo niski to w pewnym wieku poddaje się taką osobę właśnie tej terapii. Ale terapia ta ma za zadanie też zwiększenia szybkości regeneracji uszkodzonego miejsca. Czasem konieczna jest operacja i zabranie się za rehabilitację.

Są takie części naszego ciała, które jeśli uszkodzimy to niestety można nigdy nie powrócić do całkowitej sprawności. Owszem, jeżeli kontuzja nie okaże się zbyt mocna to możemy się po niej ogarnąć niemalże w stu procentach, ale jeżeli doznaliśmy poważnego urazu, to część osób musi pożegnać się np. z karierą sportową albo muszą liczyć się z tym, że wróci im sprawność w zakresie ruchu w niepełnym stopniu. Czasem bardzo ważna jest operacja, na przykład rekonstrukcja krzyżowego więzadła. Po takiej operacji

operacja

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

należy liczyć się z tym, że niezbędna będzie rehabilitacja. Ale nie możemy zacząć jej zbyt prędko, by po operacji nic nie zostało uszkodzone.

Na dodatek nie możemy również zbyt długo zwlekać z rehabilitacją, bo wtedy też może to doprowadzić do tego, że jakieś mięśnie zanikną. W takiej sytuacji rehabilitacja przedłuży się. Oczywiście wszystko jest zależne od indywidualnych cech pacjenta. Powinniśmy odnaleźć w swojej miejscowości porządnego ortopedę. Jeżeli na przykład jesteśmy w Krakowie to nie będzie to problem. Jasne jest, że ortopeda Kraków to duże miasto gdzie łatwiej będzie znaleźć ortopedę , który naprawdę zna się na rzeczy (więcej tu sport-med.pl). Ale musimy dobrze się rozejrzeć, by znaleźć dobrego ortopedę nawet w małych miejscowościach. Ortopeda (ortopeda kraków) wyjaśni nam czy po pierwsze konieczna jest operacja a potem zajmie się wskazaniem nam odpowiedniej rehabilitacji. A najistotniejsze to słuchać jego wskazówek, bo jeżeli sami zrobimy coś wbrew jego zaleceniom, to możemy być kaleką już na zawsze.