Stal trudnościeralna – do czego jest stosowana oraz w jaki sposób prawidłowo ją ciąć

Stal trudnościeralna, jak sama nazwa wskazuje, jest odporna na ścieranie. Jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą, dla którego maszyny o świetnej jakości są najważniejsze, należy wiedzieć, że muszą być wykonane z najtrwalszych materiałów. Zastosowanie tego rodzaju blach jest bardzo szerokie. Stal trudnościeralna jest najlepsza do tworzenia maszyn rolniczych, części do samochodów czy do rur przemysłowych.

Blachy są stosowane w takich gałęziach przemysłu jak na przykład: rolnictwo, kopalnie lub budowanie dróg. Jest to bardzo ważny materiał. Żeby jednak wykorzystać go jak najlepiej, należy poddać go obrobieniu. W związku z czym warto mieć świadomość jakimi metodami najlepiej jest je ciąć.

stalowe kolanko rury

Autor: Phil Gradwell
Źródło: http://www.flickr.com

Najpopularniejszymi metodami jest cięcie strumieniem wody, które jest najlepsze dla stali, oprócz tego stosowane jest cięcie plazmowe, tlenem i cięcie laserowe. Pierwsza z powyższych metod polega na cięciu blachy mocnym strumieniem wody pod ciśnieniem. Za jej pomocą można uzyskać dowolny kształt, co nie jest możliwe przy stosowaniu innych metod. Dodatkowo woda nie ogrzewa blach, w związku z czym nie powstaną żadnego odkształcenia. Brzegi blach są zazwyczaj nienaruszone. Z kolei metoda plazmowa – w porównaniu z innymi – jest niedroga, a w dodatku naprawdę szybka. Można także ciąć kilka blach jednocześnie czasie.

Trzeba wspomnieć, że jest to sposób bardzo szybki. Przy stosowaniu ten metody nie należy ogrzewać materiałów przed cięciem. Stal jest stapiana i wyrzucana ze szczeliny, które utworzyła się. Metoda tlenowa jest stosowana już od bardzo dawna. Cięcie jest relatywnie tanie. Tym sposobem można formować bardzo grube blachy. Jeżeli palnik zostanie prawidłowo ustawiony, krawędzie pozostaną gładkie. Warto jednak pamiętać, że proces jest wolny. Cięcie laserowe odbywa się oczywiście za pomocą lasera. Najlepiej sprawdza się przy przetwarzaniu blachy o grubości maksymalnie 30 milimetrów. Proces jest dosyć powolny, jednak brzegi pozostają w naprawdę dobrym stanie – polecana strona.

Aktualnie niemalże wszystkie usługi obróbka cnc znajdziemy online, podobnie jest także z blachami trudnościeralnymi. Swoje witryny posiadają tak popularni producenci, jak przykładowo Hardox. W związku z tym możemy zapoznać się z całą ofertą, a nasza firma zyska stal najlepszej jakości, przez co z decydowanie zwiększy się także jakość oferowanych prac. Na rynku otrzymamy mnóstwo doskonałej jakości blach. Każdy producent z pewnością odnajdzie coś odpowiedniego dla swojej działalności.