Czy jesteśmy w stanie spawać aluminium? Jasne, że można, istnieją różne metody. Poznaj dwa najbardziej powszechne

Choć aluminium bez problemu możemy łączyć z większością innych metali, najbardziej korzystnie przy pomocy klejenia lub mechanicznego zamocowania, to taka czynność, jak spawanie aluminium wymaga zdolności i stosowania odpowiednich praktyk. Podczas spawania łukowego aluminium z różnymi metalami, na przykład ze stalą lub miedzią, tworzą się dosyć kruche związki międzymetaliczne.

Spawanie stali

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

By temu przeciwdziałać zrobiono specjalne techniki, dzięki którym oddzielić jesteśmy w stanie pozostałe metale od roztopionego aluminium w trakcie procesu spawania łukowego. Jakiego rodzaju więc mamy na to metody? Tak naprawdę istnieją dwa, jednym z nich są przejściowe wkładki bimetaliczne, kolejną powlekanie innego materiału jeszcze przed spawaniem. Rozpocznijmy od pierwszego ze sposobów, od przejściowych wkładkek bimetalicznych. Dostępne są w sprzedaży różne przejściowe materiały bimetaliczne do łączenia z aluminium z takimi materiałami, jak stal nierdzewna czy miedź. Tego rodzaju wkładki są elementem materiału, w jakich część aluminiowa już złączona jest z innymi materiałem.

Najczęstsze sposoby, które się stosuje to walcowanie lub zgrzewanie wybuchowe. Należy pamiętać, by zachować ostrożność, by nie dopuścić do przegrzania wkładek w trakcie spawania, gdyż może to stworzyć powstanie kruchych związków międzymetalicznych. Odpowiednio jest na początku zespawać aluminium do aluminium. Przejściowe wkładki bimetaliczne są dosyć popularną metodą połączenia aluminium (anodowanie aluminium) ze stalą, dosyć często używaną do tworzenia doskonałej jakości połączeń spawanych w budownictwie. Inną z metod jest powlekanie innego materiału przed spawaniem. Ażeby ułatwić spawanie łukowe stali z aluminium, należy ja wcześniej czymś pokryć. Jesteśmy w stanie powlekać stal aluminium. Innym sposobem jest powlekanie przez zanurzenie albo lutowanie aluminium do powierzchni stali. Więcej informacji: kliknij tu.

praca przy spawaniu

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Tego rodzaju pokryty element jesteśmy w stanie spawać z elementem aluminiowym, jednakże powinniśmy uważać, aby nie nadtopić łukiem stali. Podczas spawania warto stosować technikę skierowania łuku na element aluminiowy, umożliwiając spływanie roztopionego aluminium z jeziorka spawalniczego, prosto na stal powleczoną aluminium. Można też zespolić aluminium ze stalą pokrywając powierzchnię stali lutem srebrnym. W tego rodzaju sytuacji połączenie jest spawane przy pomocy stopu aluminium. Należy jednocześnie uważać, by nie przepalić powierzchni buforowej lutu srebrenego. Jak nie czujemy się na siłach do tego rodzaju spawania powinniśmy zatrudnić fachowca, jaki świadczy różne usługi spawalnicze.